Elektrocerrahi loop eksizyon prosedürü nedir - isikbilisim.netisikbilisim.net

22 Ekim 2021 - 22:37

Elektrocerrahi loop eksizyon prosedürü nedir

Elektrocerrahi loop eksizyon prosedürü nedir
Son Güncelleme :

05 Eylül 2021 - 23:17

32 views

Elektrocerrahi loop eksizyon prosedürü nedir

Elektrocerrahi loop eksizyon prosedürü nedir : Smear veya biyopsi sırasında görlen bazı anormallikler nedeniyle oluşan elektrocerrahi loop eksizyon işlemi sırasında oluşan, rahim ağzı patolojisinin tedavisin ve patolojik incelemesi için rahim ağzından koni şeklinde bir parça çıkarılmalıdır. Bunun için halka şeklinde teli olan elektrikle çalışan bir alet kullanılır. Operasyonun amacı ve mantığı konizasyon ile aynıdır, sadece kullanılan aletler farklıdır. LEEP işleminde (LLETZ olarak da bilinir), neşter yerine tel şeklinde bir elektrikli alet kesilir. İşlem aynı zamanda LLETZ (Dönüşüm Bölgesinin Büyük Döngü Eksizyonu) olarak da bilinir.

LEEP nasıl yapılır?

LEEP, lokal veya genel anestezi altında yaklaşık 5 dakikada yapılabilen bir işlemdir. Kanama yoksa işlem adet dışında bir zamanda yapılmalıdır. Hasta normal jinekolojik muayene pozisyonundayken spekulum takılır ve leep cihazı ile rahim ağzından koni şeklinde bir parça çıkarılır ve inceleme için patoloji bölümüne gönderilir. İşlem sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Hasta genellikle işlemden sonra aynı gün taburcu edilir, genel anestezi birkaç saat gözlem gerektirir. En geç bir gün sonra hasta işine veya günlük aktivitelerine devam edebilir.

LEEP neden yapılır?

  • Rahim ağzından biyopsi ile saptanan CIN 2, CIN3 gibi patolojilerin tedavisi için anormal smear testi sonuçları nedeniyle LEEP yapılabilir.

LEEP sonrası iyileşme ne kadar sürer?

Rahim ağzının iyileşmesi ve eski haline dönmesi birkaç hafta sürer. İşlemden sonra birkaç hafta kahverengi akıntı görülebilir. Hijyenik havlular rahatlamak için kullanılabilir, asla tampon kullanılmaz. İşlemden sonra bir ay boyunca cinsel ilişkiye girmemeli veya duş almamalısınız. Hafif kasık ağrısı yaşayabilirsiniz İşlemden 20-30 gün sonra hasta tekrar kontrol edilir ve rahim ağzının iyileşme durumu değerlendirilir. Patolojik sonuçların takip edilmesi gerekir. Patolojiye gönderilen parçanın sonucuna göre hasta ya sadece smear takip tetkikleri ile takip edilecek ya da başka tedavi gerektiren bir sonuç varsa bu tedaviler uygulanacaktır.

LEEP çok basit ve güvenilir bir yöntem olmasına rağmen bazı komplikasyonlar nadiren görülebilmektedir. Bunlar:
– kanama
– enfeksiyon
– mesane spazmı

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu tekrar görmelisiniz:
– Aşırı vajinal kanama
– Aşırı karın ağrısı
– Ateş
– vajinadan kötü kokulu akıntı

LEEP’e göre gebelik:
LEEP ameliyatı olan hastalar daha sonra hamile kalabilirler. Çok sıra dışı bir komplikasyon olmadıkça doğum kontrol yöntemi değildir.
Hamilelik sırasında LEEP prosedürü, invaziv kanser şüphesi dışında gerekli olmadıkça yapılmaz.

LEEP’e göre cinsel ilişki:
LEEP işlemi kadının cinsel aktivitesinde veya zevkinde herhangi bir değişikliğe neden olmaz. Ancak bu işlemlerden sonra yaklaşık bir ay içerisinde cinsel aktivite kısıtlanır. Ve rahim ağzı tamamen iyileştikten sonra cinsel ilişki serbest bırakılabilir.

Reflü nedir ve nedenleri nelerdir?

beyin tümörü nasıl gelişir

Vajinal kanser nedir ve nedenleri nelerdir?

What is the electrosurgical loop excision procedure

What is the electrosurgical loop excision procedure: A cone-shaped piece should be removed from the cervix for the treatment and pathological examination of the cervix pathology, which occurs during the electrosurgical loop excision procedure due to some abnormalities seen during smear or biopsy. For this, an electrically powered tool with a ring-shaped wire is used. The purpose and logic of the operation is the same as conization, only the tools used are different. In the LEEP process (also known as LLETZ), a wire-shaped power tool is cut instead of a scalpel. The process is also known as LLETZ (Large Loop Excision of the Transformation Zone).

How is LEEP done?

LEEP is a procedure that can be performed in approximately 5 minutes under local or general anesthesia. If there is no bleeding, the procedure should be done at a time other than menstruation. When the patient is in the normal gynecological examination position, a speculum is inserted and a cone-shaped piece is removed from the cervix with a leep device and sent to the pathology department for examination. The patient does not feel any pain during the procedure. The patient is usually discharged the same day after the procedure, general anesthesia requires several hours of observation. After one day at the latest, the patient can resume work or daily activities.

Why is LEEP done?

  • For the treatment of pathologies such as CIN 2, CIN3 detected by biopsy from the cervix, LEEP can be performed due to abnormal smear test results.

How long does recovery take after LEEP?

It takes several weeks for the cervix to heal and return to its original state. Brown discharge may be seen for a few weeks after the procedure. Sanitary towels can be used for relaxation, never tampons. You should not have sexual intercourse or shower for a month after the procedure. You may experience mild groin pain 20-30 days after the procedure, the patient is checked again and the healing status of the cervix is ​​evaluated. Pathological results need to be followed. According to the result of the piece sent to the pathology, the patient will either be followed up only with smear follow-up tests or if there is a result that requires other treatment, these treatments will be applied.

Although LEEP is a very simple and reliable method, some complications are rarely seen. These:
– bleeding
– infection
– bladder spasm

You should see your doctor again if:
– Excessive vaginal bleeding
– Extreme abdominal pain
– Fire
– foul-smelling discharge from the vagina

Pregnancy according to LEEP:
Patients who have had LEEP surgery can become pregnant later on. It is not a birth control method unless there is a very unusual complication.
The LEEP procedure during pregnancy is not performed unless necessary except for suspected invasive cancer.

According to LEEP, sexual intercourse:
The LEEP procedure does not cause any change in a woman’s sexual activity or pleasure. However, sexual activity is restricted within about a month after these procedures. And after the cervix is ​​completely healed, sexual intercourse can be released.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: