Düzenli adet ne demek - isikbilisim.netisikbilisim.net

22 Ekim 2021 - 21:53

Düzenli adet ne demek

Düzenli adet ne demek
Son Güncelleme :

05 Eylül 2021 - 23:29

29 views

Düzenli adet ne demek

Düzenli adet ne demek :Adet düzensizliklerine ne sebep olur? Normal adet kanamaları nasıl olur? Bir adet kanamasının başlangıcından sonraki adetin başlangıcına kadar geçen süresi 21-35 gün aralarında olmalıdır.

Kanama süresinin ise iki ila yedi gün arasında olması normal karşılanmaktadır. Adet sırasında ortalama kan kaybı 35-40 ml civarı kadardır. Bu genellikle günde 3-5 evcil hayvandır. 80 ml’den fazla kanama genellikle aşırı kabul edilir.

Bu normalden daha uzun süren kanamalara, daha seyrek kanamaya, daha sık kanamaya veya ara kanamaya adet düzensizliği denir. Bunun birçok nedeni olabilir.

Oligomenore: normalden daha az adet görme.
Polimenore: Her zamankinden daha sık adet görme.
Menoraji: Düzenli fakat aşırı adet görme.
Metroraji: Adet düzensizliği.

Gecikmeler: Aktif cinsel yaşamları olan ve etkili doğum kontrol yöntemi kullanmayan kadınlarda adet gecikmelerinin en olası nedeni gebeliktir. İkinci olası neden, bu döngü sırasında hiçbir şekilde yumurtlama olmamasıdır. Düzenli adet gören bir kadında beklenmeyen gecikmenin nedeni stres veya yaşam değişiklikleri olabilir.
Menstrüel gecikmenin diğer önemli nedenleri arasında aylık veya üç ayda bir kontraseptif enjeksiyonlar veya kola uygulanan hormon çubuğundaki hormonların yan etkileri sayılabilir.
Son teslim tarihi gecikmesi hakkında ayrıntılı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Intermenstrüel kanama: Doğurganlık döneminde sık görülen bir diğer adet düzensizliğidir. En olası neden rahim ağzındaki enfeksiyondur. Diğer olası nedenler miyomlar ve servikal poliplerdir. Kolda RİA, doğum kontrol hapı, aylık, üç ayda bir yapılan enjeksiyonlar ve yemek çubuklarının kullanılması da lekelenme şeklinde kanamalara neden olabilir.

Aşırı adet görme (hipermenore) (menoraji): En olası neden yumurtlama olmayan döngüdür. Diğer nedenler arasında spiral kullanımı, aylık iğneler, üç ayda bir yapılan iğneler ve kola takılan yemek çubukları sayılabilir. Düşükle sonuçlanan bilinçsiz bir hamilelik de yanlışlıkla adet kanaması ile karıştırılabilir. Aşırı adet kanaması hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Daha az adet görme (hipomenorrhea): Adet sırasında kanama yaşla birlikte azalır. Doğum kontrol hapı almak da adet kanamasını önemli ölçüde azaltır. Nadir durumlarda, kürtajdan sonra rahmin iç tabakasında meydana gelen yapışıklıklar da adetin azalmasına neden olabilir. Adet kanamasını azaltmak için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sık adet görme (polimenore): En olası neden hormonal dengesizliktir. Aralıklı kanama çoğu zaman adet kanaması ile karıştırıldığı için aralıklı kanamanın olası nedenlerinden de burada bahsedilebilir. >> Sık adet görme ile ilgili detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Nadir adet görme (oligomenore): Düzensiz yumurtlama, stres, tiroid hormon bozuklukları (guatr), yüksek prolaktin hormonu, bazı hormonal ilaçlar, doğum kontrol hapları gibi nedenlerle nadiren adet görebilir. Bu durumla ilgili detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Ayrıca her türlü aşırı kanama ile vücudun kendi kanama ve pıhtılaşma mekanizmalarında olası bir bozulma düşünülmelidir. Bu, özellikle ergenlik döneminde olası bir neden olabilir ve açıklığa kavuşturulmalıdır.

What does regular period mean?

What does regular menstruation mean: What causes menstrual irregularities? What is normal menstrual bleeding like? The period from the beginning of one menstrual bleeding to the beginning of the next menstrual period should be between 21-35 days.

It is considered normal for the bleeding period to be between two and seven days. The average blood loss during menstruation is around 35-40 ml. This is usually 3-5 pets per day. Bleeding more than 80 ml is usually considered excessive.

Bleeding that lasts longer than normal, bleeding less frequently, bleeding more often, or breakthrough bleeding is called menstrual irregularity. There could be many reasons for this.

Oligomenorrhea: fewer menstruation than usual.
Polymenorrhea: Menstruating more often than usual.
Menorrhagia: Regular but excessive menstruation.
Metrorhagia: Menstrual irregularity.

Delays: In women who have active sex lives and do not use effective contraception, the most likely cause of menstrual delays is pregnancy. The second possible cause is that there is no ovulation at all during this cycle. Stress or life changes may be the reason for the unexpected delay in a woman with regular menstruation.
Other important causes of menstrual delay include monthly or quarterly contraceptive injections or the side effects of hormones in a hormone stick applied to the arm.
You can find detailed information about the deadline delay here.

Intermenstrual bleeding: Another common menstrual irregularity during the fertility period. The most likely cause is an infection in the cervix. Other possible causes are fibroids and cervical polyps. IUD, birth control pill, monthly, quarterly injections and use of chopsticks can also cause spotting bleeding.

Excessive menstruation (hypermenorrhea) (menorrhagia): The most likely cause is a cycle without ovulation. Other causes include spiral use, monthly injections, quarterly injections, and chopsticks attached to the arm. An unconscious pregnancy resulting in a miscarriage can also be mistaken for menstrual bleeding. You can find detailed information about excessive menstrual bleeding here.

Less menstruation (hypomenorrhea): Bleeding during menstruation decreases with age. Taking birth control pills also significantly reduces menstrual bleeding. In rare cases, adhesions that form in the lining of the uterus after an abortion can also cause a decrease in menstruation. You can find detailed information about reducing menstrual bleeding here.

Frequent menstruation (polymenorrhea): The most likely cause is hormonal imbalance. Since intermittent bleeding is often confused with menstrual bleeding, possible causes of intermittent bleeding can also be mentioned here. >> You can find detailed information about frequent menstruation here.

Rare menstruation (oligomenorrhea): Menstruation may rarely occur due to reasons such as irregular ovulation, stress, thyroid hormone disorders (goiter), high prolactin hormone, some hormonal drugs, birth control pills. You can find detailed information about this situation here.

In addition, with any type of excessive bleeding, a possible disruption of the body’s own bleeding and coagulation mechanisms should be considered. This may be a possible cause, especially during adolescence, and should be clarified.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: