Pazartesi, Ocak 30, 2023
Ana SayfaSAĞLIKSol kolda karıncalanma ve uyuşma neden olur

Sol kolda karıncalanma ve uyuşma neden olur

Sol kolda karıncalanma ve uyuşma neden olur

Sol kolda karıncalanma ve uyuşma neden olur : Tek taraflı kol karıncalanmaları ve uyuşmalarında birçok sebep olabilir bu karıncalanma bunlardan birisi boyun fıtığı bu açıdan hasta tetkik edilmelidir.
Yine daha üst bölgelerde beyin sapı dediğimiz bölgede ve yine daha üstte beyinde herhangi bir damar tıkanıklığı kanama ya da herhangi bir kitle ya da başka tür bir de lezyon bunlara sebep olabilir.

Yine farklı olaraktan otoimmün hastalıklar dediğimiz bağışıklık sisteminin sebep olduğu bazı rahatsızlıklar vardır, ki bunlardan en çok gördüğümüz nörolojik olarak multipl skleroz dediğimiz rahatsızlık.
Yine vaskülit dediğimiz genişçe bir grubu içeren bazı tür nörolojik rahatsızlıklar vardır yine nörolojik olmayan bazı sebepleri de göz ardı etmemek gerekir bunlardan bir tanesi de koroner arter hastalığı rahatsızlıklardır en çok rastladığımız sebepler bunlardır.

Ellerde Olan Uyuşma Hangi Rahatsızlıkların Belirtisi Olabilir

Ellerde Olan Uyuşma Hangi Rahatsızlıkların Belirtisi Olabilir : Ellerde uyuşma olduğu zaman geniş bir şekilde boyun omuz dirsek ve el bileği bölgesindeki sıkıntılar düşünmek gerekir hastalıklar düşünmek gerekir boyun bölgesinden başlayacak olursak boyun fıtıkları boyun omuz dirsek ve el bileğine kadar olan uyuşma ile birlikte belirti verir.
Beraberinde kas güçsüzlüğü ellerdeki kaslarda güçsüzlük ve uyuşma ve hissizlik olabilir, dirsek bölgesine geldiğimizde dirsekte onlar sinir dediğimi sinir sıkışmasına bağlı dirsekten başlayan el için ne kadar başparmak diğer iki ve üçüncü parmaklarımıza kadar gelebilen uyuşma belirtiler ortaya çıkabilir.

Daha çok 4 üncü 5 inci parmakta uyuşma hissi ortaya çıkar dirsekte sinir sıkışması olduğu zaman beraberinde el bileğimizde sinir sıkışması olduğu zaman bütün parmaklarımızda uyuşma olarak ortaya çıkar.
Bu da bazı testlerde kimler test edilmiş vurmayla elektrik cevapları tarzında bir ağrı olması ile gece ağrısı olması ile özellikle bu sinir sıkışmalarında dirsek ve evler bölgesinde gece ağrısı ve gece uyuşması daha yoğundur.
Bununla ilgili ileri tetkikler yapılarak sinir ölçme gibi boyun emar (MR) gibi tetkikler yapılarak teşhis ve tedavisi yapılmaktadır .

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments