Pazartesi, Ocak 30, 2023
Ana SayfaSAĞLIKEllerde uyuşma nedenleri nelerdir

Ellerde uyuşma nedenleri nelerdir

Ellerde uyuşma nedenleri nelerdir

Ellerde uyuşma nedenleri nelerdir : Zaman zaman hepimizin elleri uyuyabilir, aşırı çalışma yorgunluk uykusuzluk bile buna sebep olabilir.
Özellikle vücudumuzdaki B1 B6 vitaminlerinin düşük seviyelere ulaşması sinirlerinizi zayıf hale getirir ve bu da kendini uyuşma olarak belli eder.
Ellerdeki uyuşmaların en önemli nedeni bu tip vitamin eksikliğidir vitamin yerine koyduğumuzda hasta rahat diyebilir.

Ama bu uyuşmalar çok uzun süre devam ediyorsa ve kişinin hareketlerine mani oluyorsa o zaman mutlaka bir takım hastalıklar araştırılmalı, bir çok hastalık var boyun fıtığı buna sebep olabilir boyundaki darlıklar buna sebep olabilir beyin tümörü beynindeki hastalıklar akciğer tümörleri bile el uyuşması ile karşımıza gelebilir.
Ama en önemli neden el bileği veya dirsekteki sinir sıkışıklığıdır burada sinirlerin geçtiği kanallar daralır daralınca sinirleri sıkıştırır ve uyuşmalı olur bu uyuşmalar genellikle gece uyandırıcı tarzda olur, Gece bir uyanırız kolumuzu kütük gibi hissederiz İşte bu sinir sıkışmalarına tipik belirtisidir.
Genellikle fazla bir ağrı olmaz uyuşukluk ön plandadır ve bu uyuşukluk özellikle elimizin ince hareket yaptığı olması gereken işler de kendini belli eder.

Özellikle ev hanımlarında çamaşır sıkarken konserve kapakları açarken, zorlukla kendini belli eder bu gibi durumlarda EMG dinlen bir test yapmak lazım.
Bu test sinir sıkışmasının hangi düzeyde olduğunu gösterir geer hafif veya orta düzeyde ise bunlara bir yapılacak bir takım enjeksiyonlar el ve kol egzersizleri kişiyi rahatlatır, ama ileri derecede bir sinir sıkışması varsa eğer bu baskıyı kaldıramayınca hasta elinde bir güç kaybına felce doğru gidecekse o zaman yaklaşık 5-10 dakika süren bir operasyonla bu siniri rahatlatmak gerekir.

Eğer sinir sıkışıklığı el bileğinde ise el bileği üzerinde ufak bir kesik ile girip o sinene rahatlata biliyoruz dirsekte ise dirsekten gelip gene rahatlata biliyoruz.
Eğer geceleyin uyuşukla uyanıyorsanız ve kolunuzu hakikaten bir kütük gibi hissediyorsanız mutlaka mutlaka bu konuda uzman bir doktora başvurmanız gerekli.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments