Adet Bozukluklarının Nedenleri - isikbilisim.netisikbilisim.net

22 Ekim 2021 - 21:28

Adet Bozukluklarının Nedenleri

Adet Bozukluklarının Nedenleri
Son Güncelleme :

03 Ekim 2021 - 22:38

13 views

Adet Bozukluklarının Nedenleri

Adet Bozukluklarının Nedenleri : Adet düzensizliklerinin birçok farklı nedeni olabilir. Bunların bir kısmı ilaç kullanımı veya stres, aşırı fiziksel aktivite gibi hastalıkla ilgili olmayan çevresel faktörler iken, bir kısmı da akut veya kronik hastalıklara bağlı olabilir. En yaygın nedenler şu şekilde sıralanabilir:
– hormon ilaçları almak
– Doğum kontrol hapları veya enjeksiyonları
– polikistik over sendromu
– Menopozda veya menopoza yakın yaş
– Koruma için normal RİA veya hormonlu RİA kullanımı
– tiroid hormon bozuklukları (guatr)
– Rahimde miyom veya polip benzeri yapılar
– Vurgulamak
-Hareket ve ekstrem sporlar
– Emzirme, lohusalık
– Aşırı kilo kaybı veya kilo alımı (obezite)
– Aşırı yetersiz beslenme
– Büyük operasyonlardan sonra (stres nedeniyle)
– Normal doğum ve sezaryen sonrası ilk yıllar (emzirme nedeniyle)

Menstrüel bozukluklar hangi yaşta ortaya çıkar?

Adet bozuklukları en çok adet görmeye yeni başlayan genç kızlarda görülür. Adet düzensizliği genellikle adetin başlamasından 1-2 yıl sonra başlar, sıklıkla birkaç yıl sürer ve yaşla birlikte kendiliğinden kaybolur. Ancak genç kızlarda adet düzensizlikleri ortaya çıkarsa, başka bir neden olup olmadığını anlamak için doktora başvurmak gerekir. Bununla birlikte, adet bozukluklarının yaygın olduğu bir yaş grubu 45 ila 50 yaş arasındadır; Bu süre zarfında, menopoz yaklaştıkça menopoz daha nadir veya daha sık hale gelebilir. Bunun dışında doğurganlık çağındaki (20-40 yaş arası) kadınlarda da adet düzensizliği başlayabilir. Her yaş grubunda gözlenen nedenler farklı olabilir.
tedavi
Tedavi adet düzensizliğinin altında yatan bir neden olup olmadığına göre değişir. Bu genellikle ilaç gerektirse de, nadir durumlarda (miyom, polip vb.) ameliyat da gerekli olabilir. Bazen tedavi için kişinin yaşam tarzını, diyetini ve uyku düzenini değiştirmek yeterlidir. Fazla kilolu kişiler için kilo vermek faydalıdır. Hastanın kullandığı ilaçlar adet düzensizliklerine neden oluyorsa, bunları durdurmak veya yenileriyle değiştirmek gerekebilir. Halk arasında soğan kürü, incir kürü, şifalı otlar, çaylar, kürler, şifalı bitkiler, çörek otu vb. “Tedavide yok” olarak bilinen şey ise tam tersine ciddi yan etkilere neden olabilir, bu nedenle doktor izni olmadan kullanılmamalıdır.

Menstrüel bozukluklara hangi aktiviteler iyi gelir?

Hastalardan sıkça sorulan sorulardan bazıları: Adet düzensizliğimin tekrarlamaması ve tamamen kaybolmaması için bundan sonra nelere dikkat etmeliyim, adet düzensizliğine ne iyi gelir, ne yapmalıyım, bundan sonra ne olur…
Her şeyden önce düzenli bir yaşam tarzı, iyi bir uyku, düzenli ve dengeli beslenme çok önemlidir. Geç uyumak, az uyku ile düzensiz bir yaşam tarzı ve kötü beslenme gibi faktörlerin tümü adet düzensizliklerine yol açabilir. Kişi normal kiloya sahip olmak için yaşam tarzını düzenlediği ve sağlıklı besinler tükettiği için adet düzeni (adet düzeni) de normalleşir. Düzenli egzersiz ve egzersizin menstrüasyon gibi birçok sağlık yararı olabilir, ancak egzersiz yapmak gibi aşırı egzersiz yapan kişilerin birçok sağlık yararı olabilir. B. Profesyonel sporcular, adet bozuklukları yaşayabilir. Pek çok sağlık sorununun altında yatan menstrüasyon için de düzenli bir yaşam önemlidir.

Adet düzensizliği olan kadınlar hamile kalabilir mi?

Hamile kalmak için başka bir engel veya hastalık yoksa adet düzensizliği olan kadınlar (erkekler) hamile kalabilirler. Adet düzensizlikleri tek başına çocuk sahibi olmaya engel değildir. Düzensiz adet kanamasının nedeni düzensiz yumurtlama ise bazen hamileliği zorlaştırabilir. Bu durumda yumurtlamayı düzenleyici tedaviler yapılır ve ardından çiftin sorunsuz bir bebek sahibi olabilmesi için cinsel ilişki zamanları planlanır.
Adet düzensizliği olan kişilerde gebelik belirtileri ve süresi değişir mi?
Adet düzensizliği olan kadınların hamilelik belirtileri değişmez, diğer kadınlarla aynıdır. Gebelik süresi her kadın için aynıdır. Ancak adet düzensizlikleri nedeniyle son adet tarihini tam olarak bilemeyen kişiler olabilir, bu nedenle gebelik haftasını hesaplamak zor olabilir; Bu durumda bebeğin ultrason ölçümlerine göre gebelik haftası hesaplanır.

Ameliyattan sonra adet gecikmesi

Daha büyük operasyonlar hastaya hem psikolojik hem de hormonal stres yükler, bu nedenle menstrüel gecikmeler veya adet düzensizlikleri genellikle operasyondan sonraki ilk birkaç ayda ortaya çıkar. Apandisit, miyom ameliyatları, polip ameliyatları, kist ameliyatları, safra kesesi ameliyatları, disk fıtığı, kalp ameliyatları, histeroskopi ve laparoskopi sonrasında adet düzensizlikleri veya gecikmeler meydana gelebilir. Çok kısa küçük ameliyatların yanı sıra, bu hemen hemen her ameliyata veya strese neden olabilir. Ameliyattan sonra adet gecikmesi yaşayan herkes bunu sadece ameliyata bağlamamalı, özellikle gebelik şüphesi uyandıran cinsel ilişki söz konusu ise gebelik testi ve diğer sebeplerle doktora başvurmalıdır.

Causes of Menstrual Disorders

Menstrual irregularities can have many different causes. While some of these are environmental factors that are not related to the disease, such as drug use or stress, excessive physical activity, some of them may be due to acute or chronic diseases. The most common causes can be listed as follows:
– taking hormonal drugs
– Birth control pills or injections
– polycystic ovary syndrome
– Age at or near menopause
– Use of normal IUD or hormone IUD for protection
– thyroid hormone disorders (goiter)
– Fibroids or polyp-like structures in the uterus
– Highlight
-Motion and extreme sports
– Breastfeeding, puerperium
– Extreme weight loss or weight gain (obesity)
– Extreme malnutrition
– After major operations (due to stress)
– Normal birth and first years after cesarean (due to breastfeeding)

At what age do menstrual disorders occur?

Menstrual disorders are most common in young girls who have just begun to menstruate. Menstrual irregularity usually begins 1-2 years after the onset of menstruation, often lasts for several years and disappears spontaneously with age. However, if menstrual irregularities occur in young girls, it is necessary to consult a doctor to see if there is another reason. However, one age group where menstrual disorders are common is between 45 and 50 years; During this time, menopause may become rarer or more frequent as menopause approaches. Apart from this, women of childbearing age (between the ages of 20-40) may also experience menstrual irregularity. The causes observed in each age group may be different.
treatment
Treatment varies depending on whether there is an underlying cause of menstrual irregularity. Although this usually requires medication, in rare cases (fibroids, polyps, etc.) surgery may also be necessary. Sometimes it is enough to change the person’s lifestyle, diet and sleep patterns for treatment. Losing weight is beneficial for overweight people. If the medications used by the patient cause menstrual irregularities, it may be necessary to stop or replace them with new ones. Among the people, onion cure, fig cure, medicinal herbs, teas, cures, medicinal plants, black cumin and so on. What is known as “no cure”, on the contrary, can cause serious side effects, so it should not be used without a doctor’s permission.

Which activities are good for menstrual disorders?

Some of the frequently asked questions from patients: What should I pay attention to next, so that my menstrual irregularity does not recur and disappear completely, what is good for menstrual irregularity, what should I do, what happens next…
First of all, a regular lifestyle, good sleep, regular and balanced nutrition are very important. Factors such as sleeping late, little sleep, an irregular lifestyle, and poor diet can all lead to menstrual irregularities. As the person regulates his lifestyle and consumes healthy foods in order to have a normal weight, the menstrual cycle (menstrual pattern) also becomes normal. Regular exercise and exercise can have many health benefits, such as menstruation, but people who exercise excessively, such as exercising, can have many health benefits. B. Professional athletes may experience menstrual disorders. A regular life is also important for menstruation, which underlies many health problems.

Can women with menstrual irregularity get pregnant?

Women (men) with menstrual irregularities can become pregnant if there is no other obstacle or disease to get pregnant. Menstrual irregularities alone do not prevent having children. If the cause of irregular menstrual bleeding is irregular ovulation, it can sometimes complicate pregnancy. In this case, ovulation-regulating treatments are performed and then sexual intercourse times are planned so that the couple can have a problem-free baby.
Do pregnancy symptoms and duration change in people with menstrual irregularity?
Pregnancy symptoms of women with menstrual irregularity do not change, they are the same as other women. The gestation period is the same for every woman. However, there may be people who do not know the last menstrual period exactly due to menstrual irregularities, so it may be difficult to calculate the gestational week; In this case, the gestational week is calculated according to the ultrasound measurements of the baby.

Menstrual delay after surgery

Larger operations place both psychological and hormonal stress on the patient, so menstrual delays or menstrual irregularities usually occur in the first few months after the operation. Menstrual irregularities or delays may occur after appendicitis, fibroid surgeries, polyp surgeries, cyst surgeries, gallbladder surgeries, disc herniation, heart surgeries, hysteroscopy and laparoscopy. Besides very short minor surgeries, this can cause almost any surgery or stress. Anyone who experiences menstrual delay after the operation should not only attribute it to the surgery, but should consult a doctor for pregnancy test and other reasons, especially if there is sexual intercourse that raises suspicion of pregnancy.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: